Bizkaiko bira
GR 123 "BIZKAIKO BIRA"- IBILBIDEKO MAPA
Mendiko ibilbide honek perimetralki Bizkaiko lurralde osoa zeharkatzen du, Gipuzkoatik, Arabatik, Burgosetik eta Kantabriatik –barnealdetik- bereizten duen eta Kantaurik –kostaldeko tartean- ezartzen dion muga jarraituz. Mendiko ibilbidea izanik, interes natural handiko inguruetatik pasatzen da; besteak beste, Durangaldeako mendiak, Gorbeiako Mendigunea, Karrantzako mendiak (lehenengo biak natura-parkeak dira eta bestea eremu babestua da) eta Kantauriko itsasertze guztia, non Urdaibaiko itsasadarra irtetzen den, Biosfera-erreserba gisa aitortua izan dena.
INFORMAZIO OROKORRA
Autonomia-erkidegoa: Euskal Herria Lurraldea: Bizkaia
Homologatzen duen entitatea: Euskal Mendizale Federazioa
Etapa-kopurua: 20
Ibilbidearen hasiera: San Pelayo
Ibilbidearen amaiera: Maza del Topo
Ibilbidearen luzera: 350 km
Zailtasun-maila: Altua
Nondik: San Pelayo Nora: Maza del Topo
Distantzia: 350 Km Etapak: 20
Kontuan hartu beharreko beste alderdi batzuk:
Ondoko herrietara joateko era askotariko zerbitzuak eta komunikabideak daude:
San Pelayo, Balmaseda, Artziniega, Okondo, Areta, Orozko, Ubidea, Ermua, Ondarroa, Ispaster, Kanala, Sukarrieta, Bakio, Plentzia, Areeta, Portugalete, Muskiz, Turtzioz eta Molinar.
Nora jo informazio bila:
TOPOGUIA VVAA: "GR 123, Senderos de Bizkaia", Ed. Bizkaiko Mendizale Federakundea, Bilbao 1990.
Bicipoli web-orria, 2012ko urtean hasi zen, Ganguren MT baino 3 urte geroxeago, eta oso ondo dokumentatuta dago. desberditasun txiki batzuk daude bi arteko ibilbideetan, baina bicipolik track-ak ere ipini ditu.
2013ko urteanan BFA-ak (Bizkaiko Foru Aldundiak) GR123 hobetu zuen. Egin zituen sastraka-kentze-lanak, seinaleak eta bideen dibulgazioa, aldaketa txiki batzuk aurrekoarekin eragin ditzakeenen.
Euskal-herri.org web-orrian badaukagu informazioa euskaraz.
Kartografia
I.G.N./ S.G.E. 1:50.000, nº 37 Algorta, 38 Bermeo, 39 Lekeitio, 60 Balmaseda, 61 Bilbao, 63 Eibar, 85 Villasana de Mena, 86 Orozko, 87 Elorrio, 88 Bergara.
Topogida
Senderos de Bizkaia. Ed. Bizkaiko Mendizale Federakuntza, 1990.
Ibilbide nagusia
San Pelayo (Agüera) - Balmaseda - Artziniaga - Okondo (Maiorga) - Areta -Orozko - Ubidea - Pto. de Kanpazar - Ondarroa - Ispaster - Kanala - Bakio -Plentzia - Areeta - Portugalete - Santurtzi - Muskiz - Turtzioz - Molinar (Karrantza) - Pto. de Ubal - Maza del Topo.
ETAPAK: (Haietako bakoitza aukera dezakezu informazioa formatu pdfean ateratzeko)
Informazio orokorra Munarrikolanda MT-euskeraz
-
1.Etapa : Agüera - Balmaseda
-
2.Etapa : Balmaseda - Artzeniega
-
3.Etapa : Artzeniega - Okendo
-
4.Etapa : Okendo - Areata
-
5.Etapa : Areta - Orozko
-
6.Etapa : Orozko - Ubidea Ubidea-Orozko euskeraz
-
11.Etapa : Ondarroa - Ipazter Ispaster-Ondarroa euskeraz
-
12.Etapa : Ipazter - Kanala Laida-Ispaster euskeraz
-
13.Etapa : Sukarrieta - Bakio Bakio-Sukarrieta euskeraz
-
14.Etapa : Bakio - Plentzia Plentzia-Bakio euskeraz
-
15.Etapa : Plentzia - Portugalete
-
16.Etapa : Portugalete - Muskiz
-
17.Etapa : Muskiz - Turtzioz
-
18.Etapa : Turtzioz - Molinar (Karrantza)
-
19.Etapa : Karrantza - Alto de Ubal
-
20.Etapa : Alto de Ubal - Maza del Topo
Oso interesgarria da bicipoli-ren weborrria bisitatu. Bere baimenarekin hemen ere ipiniko dugu.
Munarrikolanda MT egindako etapak interesgarriak dira ere. Euskal-herria.org weborrian ipinitakoa erabil dugu ere (eskerrik asko bere lanagatik)
Bibliografía: Informazioa BFAko eta EMFko dokumentuetatik atera da. Mapak y grafikoak Alberto Erraztiren "Guía montañera -vuelta a Bizkaia" tik jaso dira (mapak Josetxu Txintxurretarenak dira eta marrazkiak Markos Basterretxearenak)